Strona główna > Drukarki > Drukarka laserowa - cienie i blaski

Gdy o drukarkach laserowych mówimy łącząc je z ich atramentowymi odpowiednikami, nie powinniśmy mieć wątpliwości co do tego, że mamy do czynienia z produktem stosunkowo nowym. Nie tak dawno to właśnie te drugie królowały w naszych domach, a drukarki laserowe były uznawane za nowość – intrygującą, a jednocześnie tajemniczą. Tym, co sprawiało, że rozwiązania laserowe wzbudzały zainteresowanie, była przede wszystkim charakterystyczna dla nich szybkość działania. Pytanie o to, czy drukarki laserowe są lepsze od atramentowych należy do tych, na które trudno jest udzielić jednej tylko odpowiedzi. Gdy porównuje się je z drukarkami monochromatycznymi, nie ma tu żadnej lub niemal żadnej wątpliwości, drukarka laserowa pozwala bowiem na szybsze drukowanie, a korzystanie z niej pozwala na spore oszczędności.

Najczęściej wydruk z wykorzystaniem drukarki laserowej wiąże się z kosztem około 8 groszy podczas gdy koszt użycia drukarki atramentowej może być nawet dziesięć razy wyższy. Jeśli więc mamy do czynienia z drukarką, która będzie wykorzystywana w biurze, wybór wydaje się oczywisty i dość jednoznaczny. Niestety, już na tym etapie pojawia się pierwsza wątpliwość, choć bowiem producenci drukarek laserowych starają się to zmienić, nadal musimy liczyć się z tym, że drukarka laserowa nie pozwoli nam na uzyskanie wydruków, które charakteryzowałaby bardzo wysoka rozdzielczość.

Gdy w grę wchodzi sam druk, różnice są niemal niemożliwe do zauważenia. Często jednak decydujemy się na drukowanie grafiki i w takim przypadku łatwo można dostrzec zmiany. Owszem, w sprzedaży dostępne są również kolorowe drukarki laserowe, ciągle mamy jednak w ich przypadku z rozwiązaniami dość rzadkimi. Wydruk wymaga w nich aż czterech tonerów, a to sprawia, że jego koszt jest nieco wyższy. Decydując się na drukarkę laserową należy też liczyć się z tym, że konieczne stanie się poniesienie znacznie większych kosztów związanych z zakupem materiałów eksploatacyjnych. Wysoka cena materiałów i sprzętu oraz niska rozdzielczość drukowania to wady, które zwracają na siebie uwagę, zaletą jest jednak szybkość i niski koszt wydruku.