Strona główna > Wybór odpowiedniej drukarki > Kluczowe różnice między przestrzeniami biurowymi współdzielonymi a przestrzeniami coworkingowymi

Miejsca pracy nie są już tak proste jak kiedyś. Podczas gdy kiedyś myślało się tylko o zwykłej przestrzeni biurowej, dziś można myśleć o pracy w domu, dzieleniu czasu między domem a biurem, hot-deskingu, a także o przestrzeniach co-workingowych i wspólnych przestrzeniach biurowych.

Dwie ostatnie opcje powodują najwięcej zamieszania i często są traktowane jako jedna całość. Prawda jest taka, że w rzeczywistości są one bardzo różne i przydatne w różnych sytuacjach.

Aby zmniejszyć to zamieszanie i pomóc Ci ocenić, czy przestrzeń biurowa dzielona lub współpracująca może być dla Ciebie przydatna, omówimy główne różnice między nimi. Kto wie, może zdecydujesz się na jedną z nich i zmienisz swój sposób pracy.

Oczywiście, jeśli chodzi o projektowanie wnętrz biurowych, bez względu na rodzaj przestrzeni, należy pomyśleć o potrzebach osób, które będą w niej pracować. Potrzebujesz wygodnych krzeseł, biurek, które najlepiej wykorzystują przestrzeń i musisz poświęcić wiele uwagi ogólnemu planowaniu przestrzeni biurowej. Wszystko to staje się jeszcze ważniejsze, gdy myślimy o wspólnych przestrzeniach biurowych lub przestrzeniach do pracy zespołowej. Kiedy omówimy kluczowe różnice, przekonasz się dlaczego!

Co to jest przestrzeń do wspólnej pracy?

Przestrzeń do pracy wspólnej to świetny wybór dla małych firm, zwłaszcza tych, które dopiero rozpoczynają działalność. Jeśli nie chcesz prowadzić firmy w domu, a może z przyczyn prawnych lub logistycznych nie możesz tego zrobić, przestrzeń coworkingowa jest alternatywnym rozwiązaniem.

Przestrzeń do pracy wspólnej to pomieszczenie, zwykle duże, w którym znajdują się miejsca pracy, w tym komputery i obszary do współpracy, i w którym każdy może wynająć miejsce i pracować. Freelancerzy często korzystają z przestrzeni co-workingowych, zwłaszcza gdy przemieszczają się z miejsca na miejsce. Daje to możliwość korzystania z komputera, przestrzeni do pracy, pozwala na elastyczność i przemieszczanie się z miejsca na miejsce.

Jeśli chodzi o małe firmy, główną zaletą jest to, że można z nich korzystać jako z tymczasowej bazy, dopóki nie zbuduje się własnej bazy i nie będzie można sobie na nią pozwolić, lub przed przeprowadzką do wspólnej przestrzeni biurowej, o której teraz porozmawiamy.

Czym jest wspólna przestrzeń biurowa?

Główna różnica między przestrzenią do pracy zespołowej a współdzieloną przestrzenią biurową polega na tym, że w przestrzeni współdzielonej nie będą regularnie przebywać różne osoby. Przykładowo, wspomnieliśmy o freelancerach korzystających z przestrzeni co-workingowej, którzy w miarę przemieszczania się opuszczają ją i przenoszą się do innej, pozostawiając miejsce dla kogoś innego, kto zajmie ich miejsce. We wspólnej przestrzeni biurowej będą regularnie przebywać te same osoby.

Wspólne przestrzenie biurowe są przeznaczone raczej dla firm o ugruntowanej pozycji, które po prostu chcą obniżyć koszty, dzieląc swoją powierzchnię z inną firmą o ugruntowanej pozycji. Przestrzenie te działają tak samo, jak zwykłe biuro jednoosobowej firmy, z recepcją, prywatnymi, mniejszymi biurami i salami konferencyjnymi.

Dlaczego tego typu przestrzenie są popularne?

Istnieje wiele zalet zarówno wspólnej pracy, jak i współdzielenia przestrzeni biurowej, ale główną z nich są pieniądze. W obu przypadkach istnieje możliwość łączenia zasobów, np. zakupu drukarek, opłat za energię elektryczną itp., co oznacza, że prowadzenie firmy jest tańsze.

Przestrzeń do współpracy będzie miała charakter bardziej tymczasowy, ale oferuje osobom z niej korzystającym dynamiczne, żywe i sprzyjające współpracy środowisko pracy. Istnieją cichsze obszary, przeznaczone do pracy w ciszy i spokoju, ale ogólnie rzecz biorąc, projekt ma bardziej otwarty plan i "wszystko jest w środku".

Przestrzeń biurowa typu share office będzie wyposażona w wysokiej jakości meble, takie jak krzesła biurowe i biurka dla kadry kierowniczej, i będzie sprawiać wrażenie bardziej stałej siedziby.

Istnieje również różnica czasowa, jeśli chodzi o to, jak długo można korzystać z każdej z tych przestrzeni. Przestrzeń do współpracy, która ma bardziej tymczasowy charakter, jest wynajmowana na około 3 miesiące lub do 6 miesięcy, choć w wielu przypadkach może to być nawet tydzień. Z drugiej strony, przestrzeń wspólna ma dłuższy okres najmu, zazwyczaj do 12 miesięcy, a następnie, w razie potrzeby, jest przedłużana.

Fakt, że firma nie jest przywiązana do bardzo długiego okresu najmu, jest zaletą w tych niepewnych czasach. Nikt nie wie, co czeka nas za rogiem, jeśli chodzi o działalność biznesową, więc możliwość pracy w ten sposób nie tylko obniża ogólne koszty, ale także zmniejsza niepokój. Oczywiście, z punktu widzenia współpracy, małe, początkujące firmy mogą korzystać z przestrzeni jako tymczasowej przystani, dopóki nie będą w stanie wypracować sobie możliwości posiadania własnej siedziby lub, jak już wspomnieliśmy, przeniesienia się do wspólnej przestrzeni biurowej. Również freelancerzy mogą korzystać z tych przestrzeni w zależności od potrzeb, co bardzo dobrze pasuje do charakteru i wymagań ich pracy.

Najważniejsze różnice w skrócie

  • Przestrzeń coworkingowa jest przeznaczona dla początkujących firm i freelancerów. Wspólna przestrzeń biurowa jest przeznaczona dla firm o bardziej ugruntowanej pozycji.
  • Umowa najmu w przypadku przestrzeni co-workingowej jest znacznie krótsza niż umowa najmu we wspólnej przestrzeni biurowej.
  • We wspólnych przestrzeniach biurowych znajdują się recepcje, które są przeznaczone dla konkretnej firmy, natomiast przestrzeń do pracy wspólnej jest bardziej anonimowa.
  • We wspólnych przestrzeniach biurowych znajdują się apartamenty dla kadry kierowniczej i wszystkie standardowe udogodnienia, jakie posiada zwykłe biuro.
  • Przestrzenie co-workingowe są bardziej neutralne, ale mają wszystkie wspólne potrzeby, takie jak drukarki, faksy, komputery, małe pomieszczenia biurowe, kuchnie itp.

Z tego krótkiego podsumowania można zrozumieć, dlaczego ludzie mylą te dwie rzeczy, ale można też dostrzec kluczowe różnice, które je odróżniają. Oba rozwiązania są doskonałym wyborem dla różnych typów pracy, które pojawiają się w dzisiejszym zróżnicowanym świecie biznesu.

Być może zamierzasz przenieść się do wspólnej przestrzeni biurowej, a w takim przypadku, jeśli naprawdę chcesz, możesz zabrać ze sobą własne meble biurowe. Istnieje wiele opcji mebli biurowych w Londynie, które pozwolą Ci wygodnie wyposażyć nową przestrzeń. Wiele miejsc do pracy zespołowej i przestrzeni wspólnych posiada już niezbędne wyposażenie, tworząc idealne miejsce pracy w każdej sytuacji.